Basit ve Hızlı Rögar Yapımı

 

 

Rögar nedir, ne işe yarar

Su giderleri veya kanalizasyon giderleri için acılan, genel olarak içerisinden giden akıntıların yönünü değiştirerek, kod seviyesinin düşüş/çıkışını dengeler. Olası tıkanmalarda, sorunu gidermede kolaylık sağlar .

Silindir, kare veya dikdörtgen şeklinde olur. Müdahale edebileceğimiz yeraltı boşluklarına  rögar,  bunların muhafazasını sağlamak için kapatılan cisimlere rögar kapağı denir.

basit-rogar-yapimiBasit rögar; yapımı için gerekli malzemenin başında plastik bidon veya teneke varil gelir.   Resimde görüldüğü gibi yapmanız gereken, rögar çukurunu tesisatın kod seviyesine uygun olacak şekilde eşerek başlamak. Bidona koyulacak tesisat yerleri, açılar ölçüldükten sonra kesilir. Bidon Çukura koyulduktan sonra tesisat, bidonda açılan deliklere yerleştirilir.

Bu işlem kalıp la yapılan işlemden basit olduğu için daha pratiktir.


Haçlama işlemine geçmeden önce tenekeye yerleştirilen pimaşın etrafı kağıt veya naylon ile besledikten sonra haçlama yapılır, böylelikle rögarın içine harç akması engellenir. Taş veya mermer gibi moloz parçaları haçlama esnasında dolgu olarak kullanılabilir. Eğer kullanılan yere çok ağırlık geliyorsa, rögar etrafına inşaat demiri kullanılması tavsiye edilir.


 

Eğer rögar kapağının üstüne toprak veya beton geliyorsa, yerini koordinatlayın, işaretleyin veya fotoğraflayın.


pilastik-bidon varil

Rögarın büyüklüğüne göre farklı ebatlarda örnek, varil, bidon.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: