En Eski Seramik Firması Kaç Yılında Nerede Kuruldu

Seramiğin Tarihi Çok Eskilere Dayanıyor!

Temel olarak farklı kayaların parçalanması sonucu maddelerin pişirilmesi ile elde edilen seramik ürünü günümüzde pek çok alanda kullanılıyor. Cam formundan kiremit formuna, porselen formundan beton formuna kadar pek çok alanda kullanım alanı bulunan seramik hem şık görünümlü bir malzeme hem de yapıldığı malzemelere ve elementlere oranla çok daha dayanıklı bir malzemedir. Bu sebeple çoğu kişi tarafından hem dekoratif amaçlar için hem de faydalı bir kullanım sağlaması için tercih edilir. Yakın bir zaman içerisinde kendinden oldukça söz ettiren seramik malzemesi son yıllarda popüler olmuş gibi görünse de seramiğin kullanımı çok eskilere dayanıyor. Öyle ki bu alanda seri üretimler yapabilen en eski seramik firması 1491 yılından beri şu an hala devam eden şekilde hizmet vermektedir. Somerhuber ismi ile Avusturya’da hizmet vermeye başlayan firma seramik alanında ortaya koyduğu ürünlerle geniş kitlelere ulaşarak yaklaşık 500 yılı aşkın bir süre sonra bile bugün hala hizmet verebilmektedir.

Türkiye’de ise seramik ürünler halk tarafından farklı yollarla elde edilebilen bir ürün olsa da bu malzemenin bir ürün üretiminde kullanılmasının temelleri 50’li yıllara gelmektedir. 1957 yılında dönemin başbakanı olan Adnan Menderes’in girişimleri ile Türkiye için ilk seramik fabrikası söz konusu olmuştur. Çanakkale Seramik Fabrikası ismi ile çıkılan bu yolda Kalebodur Seramik’le birleşilmiş ve günümüzde Kaleseramik ismiyle hizmet verilmektedir.

Seramik alanındaki ilk eserler M.Ö 6000 yıllarına aittir
Tarih M.Ö 6000 yılını gösterdiğinde, Alacahöyük’te bulunan seramik çanak-çömlekler tarihe not olarak düşülen ilk seramik buluntular olma özelliğini taşımaktadırlar. Seramik alanındaki ilk sanatsal ve özgün yapıtlar bu tarihlere ait bulgular sayesinde tespit edilmiştir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: