Tuale Yansıyan Tarih, Ünlü Ressamlar ve Eserleri

Ressamların Fırçasından Tuale Yansıyan Tarih

İlk insanın mağara duvarlarına yaptığı ilkel resimlerle, o döneme ait yaşantıları, kültür ve sosyal faaliyetleri anladığımızdan bu yana, resimlerdeki tarihi ve verilen önemli mesajları sıklıkla duymaktayız. Mısır’da, Çin’de Hindistan’da yapılan resimlerde de gündelik hayatı anlatan çizimler net olarak tespit edilmiştir. Orta çağ ise, din etkisinde kalan mozaik resimler, İslamiyet’te yapılan hat sanatı, minyatür sanatının örnekleri hep yaşanılan döneme ait verilmeye çalışılan bilgilerle doludur.

Rönesans ise, düşüncelerini, eleştirilerini çizgilerle anlatan ressamlar çağı olarak da tanımlanabilir. Rönesans ile resim sanatında dışavurumculuk, oryantalizm, romantizm gibi alanlarda yetişen ressamlar hala adlarından söz ettirmektedir. Ünlü ressamlar ve eserleri ile ilgili olarak biraz daha bilgi vermek gerekir.

Raffael: İtalyan ressam, 6 Nisan 1438 tarihinde İtalya’da doğdu. On altı yaşında, bu gün dahi hatırlanan “Havva’nın Yaratılışı” tablosunu çizdi. Hemen ardından “Trinite” adlı tablosu ile bir anda dikkatleri üzerine çekti. Leonardo da Vinci ve Michelangelo’nun etkisinde kalarak yaptığı resimlerde tarih, Hristiyanlık gibi konularda ahenk, süslemeler önemli bir yer tutar.

Goya: Romantizmin ressamı olarak bilinen Francisco Goya, 1746 yılında doğdu. Gravürleri ile tanımaktadır. Gravür çalışmaları hayatında önemli bir yer tuttu. Manet, Picasso, Francis Bacon gibi isimlerden etkilenmiş oldu.

Vincent Van Gogh: 1853 yılında Hollanda’da doğan ressam, izleme akımından etkilenerek canlı resimler yapmıştır. Kendine has yorum ve çizimleriyle adını kısa sürede duyurmuştur. 1888’de Paul Gaugin ile arkadaşlığının bozulması üzerine intihar etmiştir. Yaptığı eserlerle, herkesin tanıdığı bir yazar olmuştur.

Picasso: 1881 yılında İspanya’da doğmuştur. İlk dönem eserlerinde sıradan insanların, palyaço ve akrobatların resimlerini çizmiştir. Geometrik şekillere ağırlık verdiği resimleriyle Kübizm sanatının öncüsüdür. Bunun yanında Salvador Dali, Leanordo da Vinci gibi ünlü ressamlar ve eserleri üzerinde yapılan incelenmelerde, o döneme ait bilgiler verildiği görülmektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: