Dekorasypn önerileri ve çözümeri için wessdizayn

Merdiven Basamaklarına Mermer Yerine Seramik Yapmak


Merdiven Basamaklarına Mermer Yerine Seramik Yapmak; tasarım ve görünüş açısından mermer çeşitlerinden çok fazla, seramikle basamak dekorasyonu elde etmek mümkün. Mermerin kalınlığı ve sağlam yapısı dış ve iç ortamlarda uzun yıllar kullanılabilir, mermer yüzeyi solduğunda tekrar eskisi gibi parlatma imkanı vardır. Seramiklerin yapısı incedir, kırılma çatlama görünebilir, aşağıdaki resimde görülen köşe çıtaları merdivenlerde ilk kırılma gösteren köşelere, kırılmaların en zayıf olduğu yere çıta koyularak engellenebilir.  Seramik merdiven basamak yapımını dış ortamlarda veya apartmanlı binalarda tavsiye etmiyoruz. Dublek daire, villa veya kullanımı yogun olmayan ağır yüklerin olmadığı yerlerde kullanmak daha mantıklıdır. Yoğun kullanılan yerlerde seramik, granit, porselen gibi malzemelerin kırılması solması muhtemeldir.. Yoğun kullanılan yerlerde yapılması gerekiyorsa, kaliteli yapıştırıcı, kaliteli sağlam seramik kullanılıp altı boş kalmayacak şekilde yapıştırılıp, merdiven köşe profili kullanılmasını tavsiye ediyoruz..

seramik merdiven örneği

düz merdive cıtası

Oval basamak köşe profili

lastikli merdiven köşe cıtası

Plastik giydirilmiş basamak profil çıtası

merdive profil cıta

Plastik Contalı basamak profil çıtası


Resimde görülen çıta ve basamak seramikleri yapım aşamasından sonra koyulabilen örnektir. Diğer çıta örnekleri seramikle birlik de yapılırken aşağıdaki örneklerdeki resimler seramik bittikten sonra vida veya yapıştırılarak yapılan tasarımdır..

granit merdiven basamağı Merdive köşe cıtası

Tags:
Blog Yorumları

VOX Yapı Kimyasalları

Seramik nasıl uygulanır?
Öncelikle, yapıştırma harcını kuvvetlice uygulama yüzeyinin üzerine bastırarak bir kontak tabakası oluşturun ve daha sonra karo ebadına göre seçtiğiniz dişli malayla harcı taraklayın.
Yapıştırma harcının seramiğin arka tarafının en az dörtte beş’ine uygulamanız gerekir.
Kullanılan döşeme plakaları ve zemin düzgünlüğüne göre gerekirse çift taraflı yapıştırma metodunu tercih edip hem seramik arkasına, hem de yüzeye yapıştırma harcı sürmeli ve taraklama yönü birbirine dik gelecek şekilde plakalar tespit ettirmelisiniz.
İyi bir yapışma sağlamak için seramiği lastik bir çekiç yardımı ile kuvvet uygulayarak yapıştırın. Seramik uygulamalarında el işçiliği ne kadar önemliyse kullanılacak malzemeler de o kadar önemlidir. Kalitesi düşük ürünleri kullanırsanız uygulamanın ömrü az olur ve bir süre sonra seramik sallanmaya başlar hatta düşebilir. Bu sebeple size Türkiye standartlarının üstünde olmakla kalmayıp Amerika standartlarının(ANSI) da üstünde kaliteye sahip olan VOX Yapı Kimyasallarının ürünlerini öneriyoruz. Seramik yapıştırıcılarından Techvox 103X – Flexvox 105FX – Megabondvox 109FMX ve Techpolyvox 111TP ürünlerini kullanarak gönül rahatlığıyla uygulama yapabilirsiniz.