Dekorasypn önerileri ve çözümeri için wessdizayn

Duvar ve Yer Seramik Döşemesi Neden Kabarır

  • Eski banyo ve mutfaklarda fayans üzerine fayans döşemek sağlıklımıdır, bunun için nasıl bir yöntem kullanılmalıdır.

Duvar seramiklerinde kabarma neden olur; Duvar seramiklerin deki kabarma, şişme genelde işçilik hatalarından kaynaklıdır. Eğer yapılan duvar boyalı ise çentiklenerek astar vurulmaması durumunda, duvar zamanla kabarır. İkinci sebep kalitesiz yapıştırıcıdır. Ucuz yapıştırıcının duvara çelik tarak yardımıyla çekildik den sonra erken kurumasının usta tarafından dikkatten kaçması seramiklerin ilerde kendini bırakacak zayıflıkta tutmasına sebep olur. Usta seramiklere alt sıradan başladığı için komple çekilen duvarın son döşenen üst taraftaki yapıştırıcı kurur, onun için şişmeler genelde üst taraflarda sıklıkla görülür. Kullanılan kalitesiz yapıştırıcının duvardaki kabarmasının bir sebebi budur.

  • Yer döşemede, fayans üzerine fayans döşeme..

Taban seramik uygulamalarında zemin kod farkı  ve taban zemininde kabarma yoksa döşemeye uygundur. Kabarmayı anlamak için çekiç gibi aletle vurulduğu zaman boşluk sesi veya oynama gibi bir durum gözükmüyorsa, sökme, kırma yaralama, astar gerektirmez bilakis sağlam zeminli taban döşemesi izolasyon görevi görür… Taban zeminlerinde kabarma, genelde atılan şap ve kullanılan izolasyon malzemesinden dolayı gerçekleşir. Atılan şapa yeterli oranda çimento katılmadıysa zeminde mukavemiyeti düşük olur, buda soğuk ve sıcak havalarda zeminde gevşeklikler meydana getirebilir. Atılan şapa çimento ve su yalıtım ürünleri dışında atılan kireç veya alçı şapta rutubete, gevşemeye sebep olur. Bu şekilde zeminde zamanla seramiklerde şişme görülür. Zeminde şişme ve kabarmaya sebep olan bir diğer etken ısı yalıtım için kullanılan strafor, sprey poliüretan köpük, sürme izolasyondur.  Bitişik nizam yerlerde ayırma yapılmadan bütün komple döşenen alanlar, zeminde kabarmalara sebep olur.

Taban seramiklerinin kabarmaması için yapılacaklar

  1. Şapın harcının içine alçı veya kireç atılırsa şap kuruduktan sonra rutubet ve sıcak dolasıyla, şişme, gevşeme gibi reaksiyon gösterir buda seramiklerin şişmesine sebep olur.
  2. Zemin döşemeleri için yapılan yalıtım, sıcak ve soğuk dolayısı ile reaksiyon gösterir. Bu reaksiyon köpüklü yalıtımda daha fazla kendini gösterir buna sebep olan etki yapılan yalıtımın düz bir zemine oturmaması ve yeterli kalınlıkta şapın atılmamasıdır. Sprey poliüretan köpüklü yalıtım yapıldık dan sonra zemine bir kat şap atılır, gerekirse file yerine çesan kullanılarak ikinci kat şap atılmasi tavsiye edilir.
  3. Sürme izolasyon yapılacak zeminin iyice kuruması ve uzun zaman bekletilmemesi önerilir. Bunlar dikkate alınmazsa sürme yalıtımının özelliğini kaybederek yüzeyinin zamanla fayansı bırakıp seramikte kabarmalar oluşturması muhtemeldir. Sürme izolasyonda dikkat edilecek bir diğer husus, birer gün arayla 2 veya 3 kat yalıtımın uygulanması ve file çekilmesidir.
  4. Bitişik nizamla yapılmış ayrı binalarda, tek dükkan, tek teras veya hastane gibi çoğaltacağımız zeminlerde dikkat etmemiz gereken husus ek zemini ayıracak alüminyum çıtayla veya buna benzer esnek ürünlerle ayırmaktır. Eğer bitişik alanları ayırmazsanız iki ayrı binada ufak artçı depremler esneme oluşturarak zemin seramik döşemesini zamanla şişirecektir.
Blog Yorumları

Yorumlarınızla bize destek olun… Sizlerin yorumları eksiklerimiz acısında önemli. Paylaşım için Teşekkür etmeyi unutmayın 🙂

arkadaslar mrb mutfak duvarindaki fayans orta yerinden kabarma yapti bombelesti nasil bi cozum bulabiliriz bu fayanslari sokmeden eski haline getirmek mumkun mu yardmci olursaniz sewinirim.

Merhaba Mehmet bey, fayanslari sökmeden işlem yapmaniz zor.. Seramik derz aralarini kaziyinin, kabaparan seramikleri sökün sonra slikonla yapitirin..