Poliüretan Nedir, Dekorasyonda Kartonpiyer ve Poliüretan

Poliüretan Ürünler, Poliüretan Nedir

 

Poliüretan ürünler İç ve Dış mekan dekorasyonları ve yeni binalarda yapılan uygulamalarla, binayı birkaç yıl eski bir görünüme kavuşturma çabalarında mimar ve dekoratörlerin en büyük silahı kuşkusuz poliüretan malzemeler gelmektedir. Bina dekorasyonu için, mimar, iç mimar ve dekoratörlere başvuran çoğu kişi, poliüretan malzeme ile neler yapılabileceğini bilmediği için, sonuçlar onlar için oldukça şaşırtıcı olmaktadır.

Poliüretan ile Kartonpiyer Arasındaki Fark

Dekorasyon çalışmalarında, gösterişin ve estetiğin serbestçe ve kullanıcının hayalleri doğrultusunda uygulanabildiği bu malzeme, halk arasında kartonpiyer olarak da bilinir. BU aslında yanlış bir bilgidir. Poliüretan, kartonpiyerden çok daha dayanıklı bir yapıdadır.

Poliüretan Uygulama Kolaylığı

Poliüretan kolay şekil alabilmesi, boyanabilmesi, hafifliği ve uygulama kolaylığı ile dekoratörlerin tercihi olan bir malzeme. Ahşap taklidi, mermer benzeri, hatta eski killi toprak benzeri mertek, balkon cumbası, Ahşap görünümlü travers, gibi uygulamalarda yeni poliüretan ürünler adlarını sıklıkla kullandırmaktadırlar.

Poliüretan Kullanım Ömrü ve Çevreye Katkısı

Poliüretan söve dış cephe ürünleri yaşlandırma testlerinde 450 yıl ömrü olduğu labaratuar testlerinde onaylanmıştır. Poliüretan malzemeler, anti-bakteriyel olmalarının yanı sıra, ısıya, neme, her türlü hava şartına dayanıklı yapısı, asidik ve bazik maddelere ve uygulamalara dayanıklılığı, uzun ömürlü olmaları ve çevre dostu ürünler olmaları nedeniyle yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Poliüretan ürünler, doğanın korunmasına katkıda bulunarak özellikle ahşap görünümlü dekorasyon malzemeleri ile ağaçların kesilmesine engel olmaktadır.

Yeni poliüretan ürünler ile yapılan dekoratif ürünler içerisinde ilk akla gelenler; Poliüretan söve, payanda, konsol, dekoratif süsleme ürünleri, göbek kubbe, sütun başları, dekoratif paneller, şömine, niş, ayna modelleri, pliaster sütun ve başlıkları, çerçeveler, perdelikler, aplikler, süpürgelikler gibi birçok ürün bu mucize malzeme ile yapılabilmektedir.

Tags:
Blog Yorumları

Poliüretan sayesinde hayatımız mantar oldu.Nerede eski oyma işçilikleri,nerede eski malzemeler?

Çokta haksız değilsiniz melih bey, siensi yardımıyla işlenip kalıplara dökülen bu ürünler sanat ve sanatçıyıda bitiriyor.. Artık bilgisayar cagını yaşayan dünya hızlı üretim için sanatsal eserlerinde tarihe karışmasını sağladı.. Yapılan devasa yapılar köprüler, sanat eseri görülüyor. Yaşam alanlarında oymacılık, ressamcılık, ebru gibi hobi amaçlı sanatlar kaldı..

Yorum Yap

%d blogcu bunu beğendi: